Kezdjük a fekete kagylóval, amit minden nagyobb szupermarketben lehet kapni.
A héja fekete, vagy kékes fekete. Általában kis moszat lóg ki a csúcsosabb feléből. Nagyon szeretem, de macerás megtisztítani a házat, kihúzni a moszatot és a homokot eltávolítani.
Ázsiában egy hasonló kagylófajta található, zöldes fekete héjjal, de néha valami baktérium elszaporodik a vízben, amitől mérgezővé válik, úgyhogy inkább nem kóstoltuk.
A második favorit kagylóm a szívkagyló. Szép vastag házzal rendelkezik, a homokba fúrja magát. Elsősorban tiszta vizekben éldegél, így az íze nem iszapos.
Számomra a kagylók királya a fésű kagyló. Hatalmas tenyérnyi házban, aránylag nagy kagyló lakik, melyből tisztítás után, gyönyörű fehér szín húst kapunk.
Ide tartozik még az osztriga, de miután az úri neveltetésem során a VII. kerületben aránylag ritkán lehetett beszerezni eme csemegét, mikor eljutottam végre olyan helyre, ahol megkóstolhattam, sajnos nem érkezett meg az az ízkatarzis, amit a filmekben oly sokszor lehetett látni.
Bevallom fésű avagy Szent Jakab kagylót is csak akkor eszünk, ha éppen akcióban van. Így történt a minap, hogy a Lidliben olcsóbb volt ez a kagyló, mint a csirkecomb, így bevásároltam belőle.
A cikk írása és az elfogyasztott kagyló között lassan eltelt egy nap, mondhatom, hogy nem azért volt leértékelve, mert véletlenül a szállító kint felejtette a rakodó rámpán, hanem mert ezt találta ki a főnökség, jelentem még élek.
Lássuk a receptet:
Hozzávalók:
- két csomag fagyasztott fésű kagyló (Lidl)
- fél liter tejszín
- 2 szál újhagyma
- 1 csokor petrezselyem
- 3 gerezd fokhagyma
- 1 dl fehérbor
- 1 csomag (0,5kg) penne
- só, bors
- vaj
- parmezán sajt
A kagylókat finoman irdald be, nem kell nagyon mélyen, csak úgy éppen hogy.
A vajat a serpenyőben forrósítsd fel és dobj bele egy gerezd szétnyomott fokhagymát. Ettől olyan finom lesz a vaj íze, hogy a kagylót teljesen átjárja majd az íze.
Dobd bele a kagylókat, alaposan sózd és borsozd meg, majd süsd oldalanként 3-3 percig. Szépen megpirul majd, látni fogod.
Szedd ki a kagylókat egy tálra, majd a vajba mehet bele a maradék fokhagyma, – szétnyomva-, az apróra vágott petrezselyem és újhagyma. Finoman forgasd át a forró vajban a zöldeket, majd önts fel a borral. Hagyd egy kicsit, hogy kiforrjon az alkohol tartalma, majd öntsd bele a tejszínt, finoman még sózd és borsozd meg. Tedd vissza kagylókat, a tányérban összegyűlt szafttal együtt. Pár percig forrald, hogy az ízek összeérjenek. (Ha nagyon besűrűsödne, öntsd fel egy kis tészta főző lével). Közben a megfőzött tésztát halmozd egy tányérra, majd mehet a tetejére a tejszínes kagylós szósz és végül frissen reszelt parmezán sajttal teheted fel az ételre a koronát.